MP3 Přehrávač

Kalendář aktuálně

Žádné události

Uživatelé

.

červen 2019
Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

QTube

Video ID missing!

JoomlaWatch Agent

JoomlaWatch 1.2.12 - Joomla Monitor and Live Stats by Matej Koval

Návštěvnost63.7%Czech Republic Czech Republic
19.5%United States United States
6.6%Slovakia Slovakia
1.5%Hungary Hungary
1.2%Sweden Sweden
1%Poland Poland
1%Russian Federation Russian Federation
1%Germany Germany
0.5%United Kingdom United Kingdom
0.5%Bulgaria Bulgaria

Dnes: 2
Včera: 3
Tento týden: 5
Minulý týden: 45
Tento měsíc: 160
Minulý měsíc: 219
Celkově: 606


Donate - Darujte

Thank you for your donation. Děkujeme za Váš dar.

Amount: 

Obecně o čtyřkolkách - Co je ATV a co je QUAD?

PDFTiskEmail

Čtyřkolky, motorové čtyřkolky mají svou historii, mají svůj počátek a první své krůčky. Výroba první čtyřkolky sahá někam na konec 60tých a začátek 70tých let, kdy Honda přišla ne přímo s čtyřkolkou, ale terénní tříkolkou o obsahu 70 ccm. Při prvních testech se motor ale ukázal jako slabý a byl nahrazen silnějším s obsahem 89ccm, který disponoval 7 koňmi. Už tehdy se tříkolka rychle stala víkendovou zábavou především v USA a to i díky své ceně 595 dolarů. Tříkolky se začaly rychle používat v zemědělských a průmyslových odvětvích, kde narůstala jejich obliba a tak se začali psát nové stránky motorismu s názvem ATC – All Terrain Cycles. Tato tendence a trend ATC vydržel Hondě okolo deseti let. Ostatní firmy také montovaly tříkolky, nicméně se stále lepšími, silnějšími a výkonnějšími motory. Byl to vlastně začátek jejich konce. Tříkolky se staly totiž velice nezvladatelné, vratké a dost nebezpečné a na japonské továrny začaly přicházet hromadné žaloby. Jako první opravdovou vlaštovku čtyřkolky přinesla Suzuki tím, že přidala tříkolce k přednímu kolu ještě jedno a ejhle… vymysleli čtyřkolku! Zatím však velmi jednoduché koncepce bez tlumičů a náhonem pouze zadních kol. Prototyp první čtyřkolky byl na světě. V polovině 80tých let spatřila světlo světa čtyřkolka s náhonem všech 4 kol od Hondy a tím došlo k rozdělení čtyřkolek na sportovní – QUAD a užitkové ATV.

Sportovní čtyřkolky (QUAD)
Čtyřkolky
mají náhon pouze zadních kol a to řetězem kvůli váze, nízko položené těžiště a široké nápravy pro lepší stabilitu. To vše znamená dobré jízdní vlastnosti.

Pracovní čtyřkolky (ATV)
Čtyřkolky
jsou robustnější, plastové, mají vyšší stavbu a vpředu i vzadu nosiče zavazadel. Mohou mít tažné zařízení, dají se k nim připojit radlice, pluhy, sekačky, sněžné frézy a další zařízení.

Pracovní čtyřkolky mají většinou variátor, náhon na dvě 2×4, nebo na všechny kola 4×4, poháněné kardanem. Některé 4×4 mají volitelný náhon buď přední, zadní nebo obou náprav a to elektronicky, nebo manuálně. Mezi největšího dovozce a průkopníka čtyřkolek asijského provedení v Čechách patří také firma Journeyman Europe s.r.o., která svým spojením s firmou CFMOTO přinesla velmi kvalitní model čtyřkolky GLADIATOR, který se stal nejprodávanějším modelem čtyřkolky v Čechách. Firma Journeyman nabízí jak ATV užitkové čtyřkolky tak QUAD sportovní čtyřkolky.

Pro český trh čtyřkolek byl zlomový rok 1998, kdy do Čech dorazily čtyřkolky nejen od japonských výrobců, ale i čtyřkolky čínského provedení.

joomla template