MP3 Přehrávač

Kalendář aktuálně

Žádné události

Uživatelé

.

květen 2019
Po Út St Čt So Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

QTube

Video ID missing!

JoomlaWatch Agent

JoomlaWatch 1.2.12 - Joomla Monitor and Live Stats by Matej Koval

Návštěvnost61.3%Czech Republic Czech Republic
20.7%United States United States
9.6%Slovakia Slovakia
0.9%Hungary Hungary
0.7%Poland Poland
0.7%Germany Germany
0.7%United Kingdom United Kingdom
0.4%Sweden Sweden
0.4%Ukraine Ukraine
0.4%Indonesia Indonesia

Dnes: 3
Včera: 4
Tento týden: 7
Minulý týden: 51
Tento měsíc: 137
Minulý měsíc: 218
Celkově: 637


Donate - Darujte

Thank you for your donation. Děkujeme za Váš dar.

Amount: 

Dinli 700 - Pozor na akumulátor (baterii) Odpojujte jej a minimálně 1x za měsíc dobijte!

PDFTiskEmail

Diskutovat k článku můžete zde: http://4x4forum.vprdeli.com/viewtopic.php?f=12&t=50

Při této příležitosti jedna rada pro všechny majitele Dinli. Baterie je gelová a je potřeba jí dobít tak asi jednou za měsíc bez ohledu jestli jezdíme nebo ne. K tomuto a nebo normálnímu nabíjení (v případě úplného vybití) používat výhradně speciální nabíječku určenou pro nabíjení tohoto typu baterií. Nabíječka na gelové akumulátory (tj. s vázaným elektrolytem) musí být nejlépe s automatickou regulací dobíjecího proudu. Vlastnost, že nabíječka dobíjí v pulsech není rozhodující. Jedná se u kvalitnějších nabíječek o pulsní mikroprocesorovou nabíječku. U olověných akumulátorů výrobci udávají 1 procento kapacity samovybíjení za den. Po 30 dnech je samovybíjení rychlejší. U gelovek to platí podobně (informace vychází z jejich dokumentace). Dobíjení 1x za 3 měsíce je velmi málo. Bez ohledu na roční období je dobré nabíjet 1x za měsíc. Samozřejmě, když se v létě jezdí často, není třeba dobíjet vůbec. Navíc je dobré když víte, že nebudete delší dobu jezdit odpojit. Lze to celkem jednoduše udělat. Pod sedadlem je zelený konektor, kterým se dá baterie velice snadno odpojit. Oddůvodnění v el. síti je nějaké zbytkové napětí a akumulátor se sám vybíjí! Proces samovybíjení běží bez ohledu na to, jestli je aku namontován ve čtyřkolce nebo není. Nicméně odpojovač aku není špatná věc. Na akumulátoru je jistě uvedena charakteristika - uvedený typ. U automatické nabíječky je vhodné orientovat se při výběru podle nabíjecího proudu.

Článek je složen z více příspěvků různých uživatelu níže uvedeného vlákna diskuzního fóra - jedná se o takový přehlednější výcuc nejužitečnějších informací, které však nemusí být pravdivé (obrázek si musíte udělat sami). Jakékoliv inofrmace zde uvedené jsou bez jakýchkoliv záruk a veškeré úpravy a vychytávky děláte na vlastní riziko (nenesu za ně jakoukoliv odpovědnost)!

Zde je o tom více pojednáno: http://www.quadmania...id=20&p=1#goto114858

Na níže uvedeném obrázku je akumulátor od tajwanského výrobce Ztong Yee Industrial Co., Ltd soznačením GTX20L-BS, která se montuje do Dinli Centhor 700 a všem podobným ATV mašinám od taiwanského výrobce Dinli.

Model 10hr rate capacity Max Length(mm) Max Width Max Height(mm) Polarity Layout Weight w/o acid(kg)Approx(L) Acid weight Approx(L) Total weight  Approx(kg) Terminal type
GTX20L-BS 18 177 89 157 5.40 85 D

 

Jinak výše uvedená baterka se dá nahradit akumulátorem For Ride (YUASA) YTX20L-BS, 12V, 18Ah.

Motocyklové akumulátory řady SUPER MF mají až o 30% vyšší startovací výkon a téměř žádné nároky na údržbu. Pouze při prvním zprovoznění je třeba doplnit akumulátor speciálním elektrolytem, jenž je součástí dodávky a dále již není třeba jakoliv tyto akumulátory doplňovat. Před započetím plnění akumulátoru je nutné pozorně prostudovat přiložený návod! V případě neznalostí či nejasností údržby akumulátorů svěřte tuto činnost raději do rukou odborníků. Zpětný bezplatný odběr provádíme v místě naší provozovny a to během pracovní doby. Motocyklové akumulátory YUASA se vyrábějí ve více než 150 modelech pro použití prakticky ve všech motocyklech. Důvodem vysoké kvality je používání většinou výrobců jako 1. vybavení motocyklů ( YAMAHA, HONDA, SUZUKI, KAWASAKI, HARLEY DAVIDSON atd.). Cena akumulátorů YUASA je ve srovnání s ostatními výrobci velice příznivá.

Akumulátor je dodáván v přednabitém stavu, včetně náplně a dá se koupit již za 1350,-Kč včetně DPH v době vydání článku.

řada super MF
kapacita Ah/10hod 18
napětí (V) 12
startovaci proud A 270
délka (mm) 175
šířka (mm) 87
výška (mm) 155
hmotnost (kg) 6,3

Návod k použití YTX20L-BS, (který se dává k těnto baterkám):
Bezúdržbový startovací akumulátor, typ AGM či GEL (olověná MOTOBATERIE nebo AUTOBATERIE se zasáknutým elektrolytem, zvaná též jako „GELOVKA“), přednabitá baterie, určená ke zprovoznění uživatelem nebo zprovozněná již od výrobce. Tento návod popisuje uvedení jednotlivých druhů baterií (AKUMULÁTORŮ) do provozu, jejich údržbu, bezpečnou manipulaci, skladování a likvidaci


Důležitá upozornění:
• Každá baterie (článek, akumulátor) je chemický zdroj elektrické energie, obsahuje tuhé či tekuté chemické sloučeniny (žíraviny), které mohou způsobit újmu na zdraví, majetku či životním prostředí. S bateriemi proto manipulujte se zvýšenou opatrností.
• Akumulátor, jakožto zdroj elektrické energie, je v připraveném stavu schopný kdykoliv dodávat elektrický proud, a to i za nežádoucích okolností! Pozor, i u částečně nabité baterie, při vzájemném propojení obou kontaktů (terminálů) vodivým materiálem (např. při neopatrné manipulaci, při přepravě, skladování, apod.) dojde k nekontrolovanému uvolnění velkého množství elektrické energie, k tak zvanému ZKRATU. V lepším případě dojde pouze k poškození baterie. V horším případě, je-li jev dlouhodobý (stačí však i několik vteřin), může způsobit požár, dokonce výbuch, újmu na majetku či životním prostředí, ale v neposlední řadě také újmu na zdraví či životě člověka! S bateriemi proto vždy zacházejte tak, aby ke zkratu nedošlo!
• Použité baterie i staré nepoužité, funkční i nefunkční baterie a články se po spotřebování automaticky stávají nebezpečným odpadem, který může při neodborné likvidaci vážně ohrozit životní prostředí! V naprosté většině obsahují baterie nebezpečné chemické prvky nebo jejich sloučeniny. Olovo, kadmium, rtuť, elektrolyt (H2SO4), ale i další, lidskému organismu škodlivé, jedovaté látky. Ty se mohou vlivem špatného uložení uvolňovat do přírody a zamořit ji. Proto Vás prosíme, neodkládejte spotřebované baterie a články mezi komunální odpad! ZDARMA od Vás jakékoliv použité akumulátory i články odebereme, a zajistíme jejich řádnou a bezpečnou recyklaci či likvidaci. Podle zákona o odpadech, má každá obec povinnost zajistit tzv. sběrná místa, kam mohou její obyvatelé odkládat nebezpečné složky komunálního odpadu. Použité baterie a články také můžete vždy odevzdat tam, kde koupíte nové.
• Jednotlivé akumulátory a startovací baterie se od sebe výrazně liší. V případě výměny staré baterie za novou je třeba řídit se pokyny výrobce dopravního prostředku (automobilu, motocyklu, atd.) či zařízení (záložního zdroje, notebooku, mobilu, atd.), jenž uvádí, který akumulátor je určen pro který spotřebič. Instalace nevhodného typu baterie může mít za následek její nevratné poškození, v horším případě i poškození dopravního prostředku či zařízení. Záruku v takovém případě nelze uznat ani ze strany dodavatele náhradní baterie ani ze strany výrobce spotřebiče.

Bezúdržbový startovací akumulátor, typ AGM či GEL (olověná MOTOBATERIE nebo AUTOBATERIE se zasáknutým elektrolytem, zvaná též jako „GELOVKA“), přednabitá baterie určená ke zprovoznění uživatelem nebo již zprovozněná od výrobce

a) popis
Motobaterie, autobaterie = chemický zdroj elektrické energie, sloužící k nastartování zážehového či vznětového motoru dopravního prostředku nebo jiné techniky (automobil, motocykl, zahradní technika a další). Pojmem bezúdržbové provedení startovací baterie typu AGM (též nesprávně pojmenovaná jako „gelovka“) dnes rozumíme takový produkt, jenž za optimálních podmínek nezbytně nevyžaduje standardní a pravidelnou péči spotřebitelem (uživatelem). Díky moderním technologiím a inovativním prvkům, použitých při výrobě tzv. bezúdržbového AGM akumulátoru, má baterie delší životnost, menší samovybíjení, vyšší kapacitu a vyšší startovací výkon. Ale především, a to je nejpodstatnější, není již nutné baterii pravidelně kontrolovat, zjišťovat stav hladiny elektrolytu a následně doplňovat destilovanou vodu, jak je tomu u běžných údržbových typů s tekutým elektrolytem. Z názvu vyplívá, že baterie nevyžaduje žádnou údržbu. Termín bezúdržbová baterie, však používáme především v souvislosti s kontrolou hladiny elektrolytu a dolévání destilované vody. Každá olověná (Pb) baterie si alespoň minimální údržbu zaslouží. Více se dočtete v článku b) údržba, skladování a manipulace. Baterie typu AGM je, díky zasáknutému elektrolytu, zároveň také nerozlitelná. Narozdíl od běžných konvenčních typů zaplavených bezúdržbových autobaterií, kterým bývá tato vlastnost také omylem přisuzována.

Rozdíl není patrný na první pohled. Baterie však bývá označována zkratkou AGM a nesprávně se jí také říká „gelovka“. Technologie zvaná AGM (zkratka Absorbed Glass Mat) vychází z principu běžné konvenční zaplavené baterie, avšak s tím zásadním rozdílem, že elektrolyt není v článku ve volném tekutém skupenství, nýbrž je v celém objemu zasáknutý do sklolaminátových mikrovláken, jimiž jsou v těsné blízkosti obklopeny olověné desky (elektrody). Baterie rovněž nedisponuje žádnými odvětrávacími otvory v horní části schránky.

Zmíněný elektrolyt, chemický roztok kyseliny sírové a vody, je vedle olova druhým nejdůležitějším konstrukčním prvkem každé olověné baterie. V případě baterií typu AGM se jedná o roztok s vyšším podílem kyseliny sírové. Oproti běžným zaplaveným typům, kde je podíl kyseliny 32 až 38%, se používá roztok s obsahem kyseliny až 41% (vyjádřeno v hustotě až 1,32 g/cm3). Elektrochemická reakce, ke které dochází v akumulátoru, během vybíjení či nabíjení, funguje na principu chemické reakce kyseliny sírové s olovem při průchodu elektrického proudu. Během tohoto chemického procesu však dochází také k nežádoucím procesům, zejména k elektrolýze vody. Následkem toho dochází na elektrodách ke vzniku a úniku plynů vodíku (H) a kyslíku (O). V praxi to znamená, že v baterii díky tomuto tak zvanému plynování, ubývá voda (H2O). U běžných bezúdržbových baterií je tomuto jevu účinně zabraňováno přidáváním různých chemických prvků do olova při jeho legování (např. vápník, stříbro, apod.)

Bezúdržbové baterie typu AGM jsou však navíc vybaveny regulačními ventily, které unikající plyny mění opět na vodu, která je odváděna zpět do útrob článků. Pokud je baterie vystavena příliš vysoké zátěži, je např. nadměrně přebíjena, ventily zafungují jako pojistky a přebytečné hromadící se plyny propustí ven z baterie. Trvá-li přebíjení příliš dlouho a ventily nestačí hromadící se plyny rekombinovat ani odvádět, dojde k přetlaku uvnitř schránky baterie, ta se zpravidla nafoukne a dojde k nevratnému poškození.

b) údržba, skladování a manipulace
Bezúdržbový startovací akumulátor typu AGM sice nevyžaduje téměř žádnou údržbu a nelze jej ani rozlít, je však užitečné znát alespoň základní vlastnosti a principy fungování takovéto (olověné) baterie a podle toho se přizpůsobit. Hlavní nepříznivé vlivy, působící negativně na životnost olověných akumulátorů, jsou nejen extrémně nízké teploty pod bodem mrazu, ale rovněž opačné, tedy příliš vysoké teploty nad 35°C a vyšší. Při nízkých teplotách může docházet k zamrzání vody v elektrolytu, je-li roztok příliš řídký, protože baterie není dostatečně nabitá. A naopak, při vysokých teplotách dochází k urychlení všech chemických procesů v baterii, což opět nepříznivě ovlivňuje její životnost.

Chcete-li, aby Vám akumulátor vydržel co nejdéle, není od věci jej v zimním období, dle možností, průběžně dobíjet. Tím spíše, je-li dopravní prostředek či jiný spotřebič přes zimu odstaven mimo provoz, jak tomu bývá např. u motocyklů nebo u zahradní techniky. Platí pravidlo, čím častěji je akumulátor dobíjen či udržován v plně nabitém stavu, tím delší bude jeho životnost. V případě dlouhodobé provozní odstávky motocyklu či jiné techniky, je dobré baterii demontovat a uskladnit, nebo alespoň odpojit, je-li to za daných okolností možné (např. není potřeba nechat v provozu alarm apod.).

Před uskladněním baterii plně dobijte a skladujte nejlépe v suchém, temném a teplotně stálém prostředí (+5°C až +15°C). Běžné pokojové teploty jsou méně vhodné, neboť platí, čím teplejší prostředí, tím rychleji probíhají chemické procesy, tedy také samovybíjení. Plně nabitá baterie vydrží i extrémně nízké teploty, až -50°C. Naproti tomu, zcela vybitá baterie zamrzá již při několika stupních pod bodem mrazu. Při dlouhodobém uskladnění se doporučuje baterii typu AGM dobíjet pravidelně zhruba jednou za půl roku. Více o nabíjení se dočtete dále v této kapitole, článek c) nabíjení. Kontakty (póly) baterie udržujte čisté a zakonzervované (konzervujeme rozetřením tenké vrstvy vazelíny či oleje po povrchu olověných kontaktů). Baterie skladujeme v prostoru bez prachu, plynů a par. Relativní vlhkost do 80%.

S baterií vždy manipulujeme jako s nebezpečným nákladem. Jak již bylo uvedeno, baterie obsahují nebezpečné chemické látky (kyseliny, apod.), jenž představují riziko jak pro zdraví člověka, tak pro jeho životní prostřední. Nové nezprovozněné baterie typu AGM jsou dodávány společně s plastovým kontejnerem obsahujícím elektrolyt. S obsahem balení je proto nutné zacházet jako s nebezpečným materiálem. Zprovozněný akumulátor již elektrolyt v klasickém tekutém skupenství neobsahuje, a únik elektrolytu je téměř vyloučen. Z hlediska povahy materiálu se však stále jedná o produkt obsahující jedovaté látky, jenž mohou být nebezpečné v případě poškození schránky. Akumulátory typu AGM či GEL zpravidla obsahují regulační ventily v horní části schránky. Nikdy se nepokoušejte štěrbiny ventilů ucpávat či přelepovat, můžete tím zabránit úniku přebytečných plynů. Na bateriích mohou, vzhledem k povaze zboží, ulpívat menší či větší kapky elektrolytu (žíraviny). Proto při manipulaci doporučujeme používat ochranné pomůcky (rukavice, plášť či zástěru, apod.). POZOR – žíravina může poškodit nejen Vaše zdraví, ale také svršky Vašeho oděvu.

c) nabíjení
Před začátkem procesu nabíjení se vždy ujistěte, jaké jmenovité napětí má Vaše baterie. Dále ověřte, zda-li je Vaše nabíječka vhodná k nabíjení daného typu akumulátoru (AGM, GEL), a zda-li disponuje vhodným jmenovitým napětím. V neposlední řadě pak zkontrolujte, je-li nabíječka dostatečně silná k nabíjení Vašeho akumulátoru nebo není-li naopak příliš výkonná, tedy rovněž nevhodná, nabíjí-li příliš silným proudem.

Nabíjení není nic složitého, poradíme Vám jak na to. Nebudete-li si ani po našich instrukcích jistí, vždy se raději předem poraďte s odborníkem nebo přenechejte tuto činnost jemu. Můžete také použít návod dodaný k nabíječce.

V případě, že je Vámi zakoupený startovací akumulátor dosud nezprovozněn, součástí balení je stále nerozbalený plastový kontejner s elektrolytem, je zbytečné se pokoušet jej před zprovozněním nabíjet. Přejděte k článku d) uvedení do provozu v této kapitole. Některé pasáže této kapitoly, článku c), popisují situace, které jsou pro uživatele automatických nabíječek, z informativního hlediska zbytečné. Tyto kapitoly jsou proto označeny hvězdičkou *.

Typ akumulátoru – budeme popisovat nabíjení bezúdržbového akumulátoru typu AGM či GEL.

Správné napětí – ujistěte se, že Váš nabíječ je nastaven na správné jmenovité nabíjecí napětí pro 12V baterie nebo 6V baterie, některé nabíječky nedisponují přepínačem, stačí tedy pouze ověřit zda-li se shodují údaje na obou komponentech (např. nabíječka 12V a baterie rovněž 12V).

Správná polarita – před uvedením nabíječe do provozu, zkontrolujte řazení pólů na baterii a svorky na kabelech nabíječe, po té správně připojte plus na plus a mínus na mínus, v opačném případě hrozí zkrat.

Odvětrávání – zkontrolujte, že odvětrávání (štěrbiny ventilů) není znečištěné či zaslepené, a plyny mohou v případě nutnosti volně unikat z baterie, odvětrávání = štěrbiny ventilů ve víku baterie (shora či z boku), v případě ucpání hrozí hromadění plynů uvnitř baterie, potažmo nevratné poškození. Některé baterie štěrbinami nedisponují nebo jsou skryty. Nastavení automatické nabíječky – v případě, že má nabíječka více možností nastavení, řiďte se návodem výrobce nabíječky. Zpravidla se nastavuje nabíjecí napětí a proud. Instrukce o velikosti nabíjecího proudu můžete nalézt v následujícím odstavci. Nemá-li nabíječka žádné nastavení, uveďte ji do provozu zapojením zástrčky přívodního kabelu do zásuvky elektrické sítě 220V (230V), kabely se svorkami by již měli být připojeny k pólům baterie.

Nabíjecí proud* – nejjednodušší obecně platné pravidlo říká, nabíjejte proudem o velikosti jedné desetiny (1/10) kapacity baterie. Řečeno čísly, máte-li 60Ah akumulátor, nabíjejte ho 6A (60 : 10 = 6A). Existuje přesnější nabíjecí vzorec, který říká, nabíjecí proud by se měl rovnat 0,12-ti násobku kapacity akumulátoru. Nebo-li „I = 0,12 x C“. V praxi, máte-li 60Ah, pak 60 x 0,12 = nabíjecí proud 7,2A. V dnešní době většina uživatelů disponuje automatickými nabíječkami, v takovém případě pouze volte vhodnou nabíječku s dostatečným proudem, s ohledem na skutečnost, že čas nabíjení je přímo úměrný velikosti nabíjecího proudu a čas nabíjení nebyl zbytečně dlouhý (pro 60Ah je proud pod 1A příliš málo). A naopak nezvolte příliš silnou nabíječku, aby nedocházelo ke zbytečně rychlému dobíjení, které akumulátoru dlouhodobě neprospívá (např. pro 60Ah je proud nad 14A příliš silný). Poznámka: nabíjíte-li regulovatelným nabíjecím proudem, nabíjejte dle vzorce „I = 0,12 x C“ až do dosažení napětí 14,2V, po té snižte proud na polovinu a pokračujte až  do konce (napětí dosáhne 14,4V)

Znaky plného nabití* - obecně platí, že baterie se nabíjí po dobu nutnou k dosažení znaků plného nabití. Mezi hlavní znaky nabití patří hustota elektrolytu (nabito na 100% = 1,28g/cm3 u zaplavených typů, 1,32g/cm3 u AGM či GEL). U bezúdržbových baterií bez zátek, či AGM se zasáknutým elektrolytem, již nelze hustotu změřit, v žádném případě se nepokoušejte do baterie vniknout! Další znak, všechny články rovnoměrně plynují (po odpojení na 1 – 2 hodiny a opakovaném připojení k nabíječi začnou články do 30 vteřin opět plynovat), přes pokračující nabíjení se již nemění hodnota měřeného napětí. U 12V bezúdržbové olověné baterie typu AGM či GEL, nabíjené běžným způsobem, manuální nabíječkou, lze odhadnout stav nabití pomocí změření napětí na pólech během nabíjení. Hodnoty lze interpretovat takto:

14,3V = 90 až 95% nabito, 14,4 až 14,5V = 100% nabito.

POZOR – při měření dbejte na správně nastavené hodnoty na měřícím přístroji – napětí [V – voltage]. Rychlé nabíjení* - V případě nutnosti rychlého nabití, je možné výjimečně použít nabíjecí proud v hodnotě I = 1 x C (v našem případě, tedy u 60Ah baterie bude nabíjecí proud 60A). Tímto proudem nabíjejte však maximálně 30 minut! Mějte na paměti, že čím častěji budete používat vyšší proudy k nabíjení Vaší baterie, tím kratší životnost lze u akumulátoru v budoucnosti očekávat.

Kapacita akumulátoru – aktuální kapacitu (stav nabití) lze přibližně určit jednoduchými a lacinými měřícími přístroji. Lze použít přístroje pro orientační měření bez zatížení akumulátoru, ale i přesnější přístroje měřící vnitřní odpor, případně zařízení s proudovým zatížením, které simuluje startování motoru. Zbývající životnost akumulátoru lze však přesně určit pouze složitým diagnostickým procesem, pomocí drahého testovacího přístroje, založeného na principu vybíjení a nabíjení. Takto prováděná diagnostika může u malých baterií trvat několik hodin a u větších baterií až několik dnů.

Jakýkoliv test prováděný za účelem zjištění kapacity baterie se doporučuje provádět vždy s plně nabitým akumulátorem a s odstupem alespoň 4 hodin po ukončení nabíjení. Orientační zjištění kapacity lze následně provést jednoduchým a levným měřícím přístrojem - voltmetrem. Měříme bez zatížení, tedy pouze napětí bez odběru proudu. Naměřené hodnoty srovnáme s následující tabulkou (poznámka: u starých, déle používaných či poškozených baterií mohou být výsledky měření zkreslené nebo zcela bezcenné, takové baterie lze rozpoznat a testovat pouze složitějšími metodami):

stav nabití měřené napětí
100% 12,90+ V
75% 12,60 V
50% 12,40 V
25% 12,10 V
0% 11,90 V


Hluboké vybití – pokud akumulátor zcela vybijete, a ponecháte jej takto několik dnů, dostane se do stavu tzv. hlubokého vybití, měřené napětí bez zatížení poklesne pod úroveň 11V, uvnitř článků se nastartujte proces zvaný sulfatace. Síra, původně obsažená v elektrolytu, se vlivem vybíjení „nasakuje“ do aktivních hmot olověných desek. Nabíjením by došlo k opětovnému „vytlačení“ a smíchání síry se zředěným vodnatým elektrolytem, tedy zvýšení koncentrace kyseliny. V opačném případě však reaguje s olovem, dochází k další oxidaci, aktivní hmoty olova se mění v síran olovnatý, nebo-li sulfát. Tento proces je v pokročilém stádiu nevratný a akumulátor je nevratně poškozen. Pokud se akumulátor dostane do stavu hlubokého vybití, stává se, že jej nelze nabít běžnou automatickou nabíječkou.

Tyto nabíječky zpravidla za

A) nejsou schopny rozpoznat napětí hluboce vybité baterie a proces nabíjení vůbec nespustí, nebo za

B) nabíjení spustí, ale nejsou schopny překonat vnitřní odpor sulfatovaného akumulátoru a přehřívají se. Pro oživení zkuste svěřit akumulátor do péče odbornému servisu. Na hluboce vybité a takto poškozené akumulátory se nevztahuje záruka. Údržba bezúdržbového – základní pravidlo o údržbě olověných bateriích říká, udržujte akumulátor, pokud možno, neustále v nabitém stavu. Je-li nutnost jej vybíjet = používat (logicky je), okamžitě po vybití jej opět nabijte. V případě startovacích baterií, instalovaných v automobilech, motocyklech, atd. se toto děje automaticky během jízdy, díky součástce zvané alternátor. Má-li však alternátor poruchu je zaděláno na problém. Je-li alternátor nastaven nesprávně, tedy nedobíjí nebo naopak přebíjí, opět problém. V těchto případech je nutné obrátit se s žádostí o pomoc na autoservis. Více o údržbě akumulátoru se dočtete v článku b) údržba.

 

d) uvedení do provozu

Startovací motobaterie typu AGM bývá zpravidla dodávaná suchá, nezprovozněná a v balení společně s plastovým kontejnerem obsahujícím elektrolyt. Lze-li baterii AGM dodávat suchou a nezprovozněnou má tato skutečnost pro zákazníka dvě velké výhody. Předně, baterii neběží doba životnosti, suchou a přednabitou ji lze skladovat řadu let, a nedochází téměř k žádnému samovybíjení. A dále, zákazník má vždy jistotu, že kupuje zcela nový nepoužitý výrobek. Nezprovozněná baterie AGM se vždy dodává spolu se specifickým množstvím a typem elektrolytu pro daný model baterie. Před započetím procedury plnění si nejprve pečlivě pročtěte celý postup a připravte si vše potřebné, teprve po té přejděte k samotnému úkonu, a postupujte krok za krokem.

Nejprve zvolte patřičně větrané a bezprašné místo s rovnou a pevnou plochou pro provedení úkonu (stůl v dílně, garáži, podlaha, apod.). Baterii vybalte, postavte na rovnou plochu a odstraňte z ní hliníkovou fólii, uvidíte 6 otvorů = 6 článků baterie, s plastovými hroty
uvnitř. Po té vybalte plastovou nádobu s tekutým elektrolytem, odstraňte z ní pouze černou plastovou těsnící lištu a uschovejte ji!

Touto černou lištou budete později baterii uzavírat. Každé ze šesti hrdel nádoby s elektrolytem je opatřeno zátkou z hliníkové fólie. Tyto uzávěry z nádoby nestrhávejte! Nádobu se ani jinak nepokoušejte otevřít či propíchnout. Dle obrázku, otočte nádobu s elektrolytem   dnem vzhůru tak, aby zátky nádoby směřovaly k hrotům uprostřed nalévacích otvorů, a hroty se zátek dotýkaly. Mírným stupňovaným tlakem přitlačte na dno nádoby, až hroty zcela proniknou skrz zátky nádoby. Nádoba po té spočine ve stabilní poloze a obsah (elektrolyt) se pomalu vyprázdní do útrob baterie. Během zaplavování s nádobou nemanipulujte, nevyjímejte ji a ani nenaklánějte. Ponechte nádobu v této poloze zhruba 20 minut. Po té zkontrolujte, zda se veškerá náplň z nádoby přelila do baterie a nádobu opatrně odstraňte. Mějte na paměti, že manipulujete s nádobou od kyseliny (nad baterii se nenaklánějte, POZOR na oči). Nechte baterii odkrytou ještě alespoň dalších 10 až 20 minut. Ohlídejte, aby se do nalévacích otvorů nedostaly nečistoty. Po té uzavřete baterii černou těsnící lištou, tlačte silou a rovnoměrně oběma rukama dokud lišta zcela nedosedne zároveň na úroveň víka baterie.

e) instalace
AGM baterie bývá dodávána suchá přednabitá nebo zprovozněná již od výrobce. Suchou baterii je třeba zprovoznit, viz. předchozí článek d) uvedení do provozu. Baterie typu AGM či GEL jsou z hlediska samovybíjení nejodolnějším typem olověného akumulátoru. Přesto i zde k tomuto jevu dochází, zejména u baterií zprovozněných již při výrobě, a je třeba s ním před samotnou instalací do spotřebiče, počítat. Před použitím (např. montáží do automobilu či motocyklu) proto doporučujeme změřit napětí na pólech baterie, viz. článek c) nabíjení, odstavec Kapacita akumulátoru. Dle naměřených údajů postupujte následujícím způsobem. Je-li Vámi naměřená hodnota vyšší než 12,4 V, pak můžete bez obav instalovat baterii do provozu. Je-li však hodnota rovna 12,4V nebo nižší, pak důrazně doporučujeme baterii dobít.

Při demontáži původní a montáži nové baterie postupujte následujícím způsobem. POZOR: Postup demontáže a montáže, tedy výměny baterie ve vozidle či motocyklu, se může u jednotlivých výrobců významně lišit, proto uvádíme pouze obecný návod odpojení a připojení k elektroinstalaci spotřebiče. Rovněž v tomto návodu nebudeme popisovat za jakých okolností se smí baterie měnit a především jaká bezpečnostní nařízení je třeba respektovat. V případě, že si nejste jisti správným postupem, obraťte se na odborníky = autorizovaný servis, autoopravna, apod. Při demontáži staré baterie postupujte takto. Nejprve odpojte svorku se záporným znaménkem (zpravidla černý kabel, znaménko MÍNUS bývá vyraženo na svorce) a zabraňte opakovanému náhodnému kontaktu svorky s pólem  baterie (svorku např. dočasně zaizolujte). Následně odpojte od baterie svorku s kladným znaménkem (zpravidla červený kabel, znaménko PLUS bývá vyraženo na svorce). Dbejte na to, aby během odpojování nedošlo ke zkratu odpojované baterie, viz. úvod tohoto návodu, druhý odstavec kapitoly Důležitá upozornění). Baterii demontujte a vyjměte ze spotřebiče (automobil, motocykl, atd.).

Po vložení nového akumulátoru do schránky spotřebiče připojte nejprve kabel se svorkou s kladným znaménkem (zpravidla červený kabel, znaménko PLUS bývá vyraženo na svorce) a následně připojte k baterii svorku se záporným znaménkem (zpravidla černý kabel, znaménko MÍNUS bývá vyraženo na svorce). POZOR: Během práce se vyvarujte propojení kladného pólu baterie (svorka plus, červený kabel) s kovovou částí karosérií automobilu či motocyklu, zvláště pokud nerespektujete přesný postup odpojení a zapojení, a rovněž po připojení obou svorek, téměř jistě by došlo ke ZKRATU! Při práci raději používejte nástroje a nářadí s izolovanými rukojetěmi.

Upozornění: během odpojování a připojování baterie do provozu může při prvním spojení svorek s kontakty docházet k malému zajiskření. Intenzitu tohoto jevu lze jen obtížně přesněji popsat, lze jej však snadno omylem považovat za zkrat. V případě, že dodržíte všechny předepsané bezpečnostní pokyny, nemůže toto nezaviněné jiskření způsobit poruchu. Na závěr doporučujeme ošetřit svorky a kontakty baterie zakonzervováním. Účinně tím zabráníte nežádoucí korozi a oxidaci. Konzervujeme např. potřením povrchu těchto zmíněných částí tenkou vrstvou vazelíny.

joomla template